Pokazywanie postów oznaczonych etykietą chleby. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą chleby. Pokaż wszystkie posty

środa, 7 maja 2008

Chleb Oliwkowy


Nie wyobrazam sobie kuchni, bez oliwy z oliwek. Jest darem zeslanym przez bogow, slonca i ziemi.
Najlepiej bez zadnych dodatkow a jezeli jest to cieply chleb oliwkowy maczany w oliwie to moge tak jesc bez konca.
Przepis jest naprawde prosty, nawet dla takich laikow chlebowych jak ja, a swoim smakiem zachwyci wszystkich.

Chleb Oliwkowy
  • 900g maki chlebowej
  • 1 paczka drozdzy instant
  • 3 lyzeczki ziarem sezamu
  • 1 lyzeczka soli
  • 1/2 lyzeczka suszonego oregano
  • 3 lyzki oliwy z oliwek
  • 600ml cieplej wody
  • 220g grubo pokrojonych oliwek (bez pestek)

  1. Do duzej miski wsypac make, drozdze, 2 lyzki sezamu, sol, oregano i wymieszac. Dodac 3 lyzki oliwy i stopniowo dodawac wode, mieszajac drewniana lyzka twarde ciasto.
  2. Wyrabiac przez 10 min, tak aby bylo gladkie i elastyczne. Przelozyc do czystej miski, przykryte wilgotna sciereczka zostawiamy do wyrosniecia na 1 godz.
  3. Wyrosniete ciasto przelozyc na posypany maka blat i lekko wyrobic, a nastepnie dodac oliwki.Podzielic ciasto na pol i uformowac dwa bochenki. Przeniesc na bosmarowana oliwa blache, przykryc sciereczka i odstawic w cieple miejsce na 30min
  4. Ostrym nozem zrobic naciecia na powierzchni obu bochenkow, a nastepnie lekko posmarowac je oliwa i posypac sezamem
  5. W piekarniku nagrzanym do 220C piec 10min, a nastepnie obnizyc temperature do 190C i piec jeszcze ok 25 in, az sie podniosa i zarumienia

środa, 30 kwietnia 2008

Chlebek Naan

Prawdziwy Chlebek Naan piecze się w glinianym piecu a ponieważ takowego (jeszcze) nie posiadam trzeba sobie radzić z tym co się ma. Grill w piekarniku się tez nadaje, pod warunkiem, że jest bardzo nagrzany ok 250C, chlebek Naan piecze się bardzo szybko 3-4min z każdej strony.

Fantastyczny do wszystkich potraw curry , mięs i owoców morza, sosów i sałatek z oliwą

Chlebek Naan
  • 1 łyżeczka drożdży instant
  • 1 łyżeczka cukru
  • 200 ml ciepłej wody ( 3/4 szklanki )
  • 300g maki (41/2 szklanki )
  • 1 jajko (opcjonalnie w wersji nie- wegańskiej)
  • 2 łyżki tłustego jogurtu (opcjonalnie 3 łyżki mleka)
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki soli
  • 50g stopionego masła(opcjonalnie 1/4 szklanki oleju)

Wlewamy wode do duzej miski, dodajemy drozdze i cukier, zostawiamy na 5 min az zacznie fermentowac. Dodajemy make zmieszana z sodą oczyszczonej i solą, roztrzepane jajko, jogurt lub/ mleko (stopniowo dolewane).
Ciasto wymieszać i wyrabiać przez 5-7 min. Przykryć wilgotna ściereczką i odstawić w wysmarowanej olejem misce na 1 godz. Rozdzielić na 10-14 kawałków i uformować w kulki. Zostawić na 15 min. Rękami uformować placki o grubości 2 cm i rozciągnać każda na kształt łzy, posmarowac stopionym maslem i układać na blasze w piekarniku nagrzanym do ok 250C. Piec 3-4 min z każdej strony az do zarumienienia.